MS (Multipl Skleroz) nedir?


Multipl Skleroz kısa MS merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi beyin, beyincik, beyin sapı ve omurilikten oluşur. Bu hastalığa beynin ve omuriliğin birden çok yerinde görülmesinden dolayı multipl yani çoklu. Hasar görülen dokuların sertleşmesinden dolayı da skleroz yani sertleşme adı verilmiştir.
                       

Merkezi sinir sistemindeki sinir hücreleri uyarıları elektriksel sinyaller olarak iletir. Sinir hücresinin bu sinyalleri ileten ince uzun ucuna akson, sinir lifini çevreleyen ve koruyan dokuya miyelin adı verilir.  Miyelin yalnızca sinir hücrelerini korumakla kalmaz aynı zamanda sinir hücrelerinin görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olur. MS'lilerde akson veya miyelin tabakası bir çok bölgede hasar görebilir.  Sinirsel uyarılar düzgün iletilemez ve bu hasara bağlı olarak duyularda, konuşma ve dengede, görme yetisinde, yürümede bazı bozulmalar ortaya çıkabilir.  

MS daha çok kimlerde görülür?

MS genellikle 20-40 yaş arasındaki genç erişkinlerde ortaya çıkar. Çok erken yaşlarda ve daha ilerki yaşlarda görülme oranı giderek azalır. Kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Türkiye de yaklaşık 40 bin MS'li olduğu tahmin edilmektedir. 

MS neden kaynaklanır?

Günümüzde MS' e neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak normalde vücudumuzu yabancı maddelere karşı koruyan bağışıklık sisteminde meydana gelen bir anormalliğin, aksan veya miyelin dokusunda hasara sebep olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin akson veya miyelin dokusuna zarar vermesine birden fazla faktörün sebep olduğuna inanılmaktadır. 

Sonuç olarak Multipl Skleroz(MS)


kalıtımsal yani aileden gelen eğilimlere çevre koşullarının ve diğer nedenlerin eklenmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olduğu söylenebilir. 

Yorum ekle