Güneş yanığı nasıl geçer?

Yaz aylarında sahillere akın eden binlerce insan denizin ve güneşin keyfini çıkarabildiği kadar çıkardı. Güneş yanığına maruz kalanlar evde tedavi yollarını şimdiden aramaya başladı bile. Peki güneş yanığı nasıl geçer? Klasiktir, yoğurt sürmek güneş yanığına iyi gelir mi? Tüm bu soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz. 

Evde güneş yanığı nasıl geçer?

Zeytinyağı: Zeytin yağı her derde deva olduğu gibi yanıkların tedavisinde de oldukça güzel sonuçlar vermektedir. Hatta biraz abartalım güneş yanıkları için zeytinyağı başlı başına bir mucize. Cilt güneş yanığına maruz kaldığı zaman bir takım yanmalar ve ağrılar, deri soyulmaları meydana gelir ve bu yanmadan dolayı cilt de bir gerginlik olur zeytinyağı bu gerginliği ortadan kaldırır ve ağrıyı mümkün mertebe azaltır. Ağrıyı azaltmakla da kalmaz cilde yumuşaklık ve canlılık hissi verir. 

Salatalık: Ağrılarınız çok fazlaysa bu noktada salatalığı kabuklarıyla rendeleyip güneş yanığı olan bölgeye iyice sürün. Cilt burada hem cildiniz temizlenecek hem de ciltte yanmadan dolayı oluşan ağrıyı azaltacaktır. 

Elma Sirkesi: Evde salatalık yok mu dert etmeyin. Bir miktar elma sirkesini yanan bölgeye sürün bu da tıpkı salatalık gibi güneş yanıklarına iyi gelecek acınızı azaltacaktır. Aynı zamanda elma sirkesi yanan bölgeyi nemlendirerek ciltte ki oluşan gerginliği de azaltacaktır. 

Lavanta esansiyel yağı: Her ne kadar evde bulunması düşük ihtimal de olsa lavanta yağı güneş yanığı için oldukça etkilidir. Öyle ki hastanelerde bile yanıklar için bu yağ kullanılır. Tedavi olarak lavanta yağımı temiz bir pamuğa dökerek yanığın üstüne uygulayabilirsiniz. Ek olarak lavanta yağının antibiyotik, ağrı kesici ve iyileştirici bir etkisi vardır. 

Siyah Çay: Lavanta yağına istinaden evlerde sıklıkla bulundurulan siyah çayında güneş yanıklarına oldukça etkili olduğu bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Peki, siyah çayı güneş yanığı olan bölgeye nasıl sürülür? Daha önceden kullandığınız çay atıklarını ya da poşet çayını sıcak suda bir miktar bekletmek suretiyle güneş yanığı olan bölgeye sürün. Bu acı ve yanma hissini ortadan kaldırarak sizlere oldukça rahatlatıcı bir etki gösterecektir. 

Bal: Lavanta yağı gibi bal da etkili bir antibiyotiktir. Her şeyden önce doğaldır. Güneş yanıklarına bir takım kimyasallar ilaçlar sürmek yerine bu doğal yöntemlerin içinde bulunan balı, yanık bölgeye uygulayarak acınızı hafifletebilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz. 

Yoğurt: Ve geldik asıl assolistimize, yoğurt güneş yanığı için bilinen en klasik yöntemlerden biridir. Ancak yoğurdu dolaptan çıkardığınız şekilde soğuk olarak uygularsanız daha etkili ve rahatlatıcı olur. Bunu günde 3-4 sefer uygulayabilirsiniz.

Güneş yanığı sonrası oluşan kaşıntı nasıl giderilir?

Güneş yanığı bir miktar sonra iyileşme evresine girer. Bu evrede cilt kendini kendini yeniler ve kendini dışarı atarken kaşıntı oluşumu olur. Kaşıntıyı önlemek için eczanelerden temin edebileceğiniz antihistaminik denilen kaşıntı kesici ilacı kullanabilirsiniz. 
Kaşıntı önlemek büyük önem arz eder. Çünkü kaşınan yerlere tırnaklarımızdan ciddi şekilde mikrop taşınır ve akabinden enfeksiyonlar oluşabilir. 
Bir başka yöntem olan kortizonlu bir kremi nemlendirici bir krem ile karıştırarak sürmekte kaşıntıyı baskılayabilir.

Güneş yanığı kaç günde iyileşir?

Güneş yanığının kaç günde iyileşeceğini güneş yanığının derecesi ve sizin kullandığınız yöntemler belirleyecektir. Yukarıda verdiğimiz yöntemlerden biri veya bir kaçını uyguladığınız taktirde iyileşme süreniz hızlanacaktır. Güneş yanığınız birinci derece bir yanık ise 1-2 günde kendiliğinden geçecektir. Bu birinci derece yanıkta cilt hafif zarar görür, kızarır. İkinci derece yanıkta ise cilt su toplar ve ödem meydana gelir. Bu durumda ise iyileşme süreniz 2 ila 4 günü bulabilir. 

Güneş yanığı olan bölgeye karşı nasıl önemler alınmalı?
  • Bol ve rahat olan pamuktan yapılmış giysiler giyin.
  • Yukarıda verdiğimiz evde tedavi yöntemlerinden biri veya bir kaçını uygulayın.
  • Güneş yanığı esnasında yanan bölgeye serin bezlerle kompresler yapın ve ihtiyaç halinde bezi tekrar tekrar ıslatarak uygulayın
  • Sık sık duş almaya çalısın ve duşunuzu ılık su ile yapın. Mümkün mertebe bu ılıklık soğuğa çalabilir. 
  • Duş esnasında sabun, banyo yağları vs. temizleyici maddelerini kullanmayın.
  • Eğer cildiniz su toplamışsa tazyikli su ile duş almayın. Aksi halde cildiniz su toplamışsa patlayabilir ve size sıkıntılı, acılı anlar yaşatabilir.

Yorum ekle