Çocuklarda (bebeklerde) öksürük nasıl geçer?

Çocuklarda(bebeklerde) öksürük aynı ateşte olduğu gibi birçok hastalığa eşlik edebilen bir bulgudur. Aslında öksürük öyle düşünüldüğü kadar kötü bir şey değildir. Hatta faydalıdır bile diyebiliriz. Peki, öksürük neden faydalıdır?

Çünkü biz havayı soluduğumuz zaman hava steril değildir. Soluk borusundan akciğerlere o hava giderken eğer bize yararlı olmayan bir gaz bir partikül gelirse solunum yolumuz sekresyon yaratarak öksürük ile bunu dışarı atar. Dolayısıyla öksürük, çocukların kendilerini korumak için oluşturdukları bir savunma mekanizmasıdır.En ufak bir viral enfeksiyonda ya da bir solunum yolu enfeksiyonunda çocuk öksürmeye başladığı zaman, anneler bunu çok fazla dert ediyorlar.İşte nedir çocuğum çok fazla öksürmeye başladı öksürük kesici ne vereyim. Şimdi, burada vurgulanmak istenen şu; eğer çocuğunuz viral bir üst solunum enfeksiyonu geçiriyorsa, nedir hafif burnu akıyordur, basit bir nezlesi var, çok hafif bir ateşi var ama oyununu oynuyordur arada keh keh öksürüyordur fakat yemeğini yiyor ve iştahı yerindedir, işte biz bu öksürüğü öksürük kesici ilaçlarla asla müdahale etmemeliyiz. Çünkü yapılan çalışmalar göstermiş ki iki yaşın altında hatta son yapılan çalışmalarda Amerikan Pediatri Akademisi, beş yaşın altındaki çocuklarda öksürük kesici ilaçları, grib ve nezle durdurucu ilaçları kullanmamızı ciddi potansiyel yan etkilerinden dolayı önermiyor.

Peki, çocuğumuz nezle ya da grip olduğunda hafif öksürüklerde ne yapmalıyız ?


Eğer burnu tıkalıysa serum fizyolojiklerle (Bknz: soldaki resim) bebeğin burnunu açmalıyız ki burun ve ağız solunumu birlikte yapılabilen ve çocuğu çok rahatlatan bir mekanizmadır. Yani napıyoruz önce çocuğumuzun burnunu açıyoruz. 
İkinci olarak öksüren çocuğa(bir yaş ve üzeri çocuklarda) bol bol ılık su ve sıvı içecekler vereceğiz. Son zamanlarda, yayınlarda en çok balı görmekteyiz. Bal gerçekten çok faydalı, bunu biliyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalarda bal verilmesinin gribal enfeksiyon sırasında özellikle öksürüğün eşlik ettiği gribal enfeksiyonlar sırasında günde iki ile beş mililitre yani bir tatlı kaşığı bal vermenin ya da bu balı bir suya ıhlamura içeceğe karıştırmanın öksürük semptomlarını azaltmada diğer ilaçlara göre kat be kat üzerinde olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ne yapıyoruz çocuğumuza oda sıcaklığında ılık su veriyoruz, ballı içecekler veriyoruz.Üçüncü olarak odayı sıcak tutmamız gerekiyor. Sıcak havada öksürüğü tetikleyebiliyor. Normal oda ısısı hatta max. 22 derece olsun diyoruz. Yine öksüren çocuklarda bazen kış aylarında odanın nemi azalmış olabilir ve bu nemsizlikte öksürüğü tetikleyebilir. Odanın nemine dikkat ediyoruz.  Yüzde 40 ile yüzde 55 arasında tutmaya gayret ediyoruz. 


Peki, öksürükte ne zaman dikkatli olalım?


  1. Öksürüğe eşlik eden ciddi ateş yükseklikleri
  2. Çocuğunuzun genel durumunun bozulması
  3. Boğuluyormuş gibi üst üste öksürüp arkasından kusarsa
  4. Öter gibi sesler çıkartırsa ya da gece larenjit dediğimiz halk arasında kurup denilen havlar tarzda öksürükle uyanan ve nefes alamayacak kadar tıkanırsa o zaman mutlaka bir doktora başvurmanız gerekiyor.

Yorum ekle