Besin takviyesinde vitaminlerin yararları

Vitaminlerin hayatımızdaki rolü oldukça fazladır onlar çocukların büyümesi; menopoz dönemi giren kadınların kemiklerinin güçlenmesi, hayati hücre fonksiyonlarının eksiksiz olarak sürdürülmesi; saç dökülmesinin önlenmesi cildin nemli ve sağlıklı kalmasının sağlanması gibi birçok işlevi yerine getirirler.

Vitamin terimi dünyada ilk kez bir Polonyalı bilim adamı tarafından ortaya atıldı. Hastalıklar üzerinde çalışan bu bilim adamı; beriberi hastalığı ve diğer benzer diyet eksikliği hastalıklarını oluşturan faktörlerin belirli kimyasal vitaminlerin eksikliğine bağlı olabileceğini keşfetti. Vitaminler beslenme, sağlık ve gelişimin temeline büyük katkıda bulunur. Enfeksiyon ve malnutrisyon arasında güçlü bir etkileşimin olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Günlük yaşamda en önemli unsur olan beslenme, insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemini ve diğer biyolojik süreçleri güçlendirmek için önemlidir. Beslenmenin önemli bileşeni veya nişleri vitaminlerdir. Vitaminler suda çözünen vitaminler ve yağda çözünen vitaminler olarak sınıflandırılır. Suda çözünen vitaminler suda eritilen ve vücutta uzun süre depolanamayan B grubu vitaminleri ve C vitamini içeren vitaminlerdir. Yağda eriyen vitaminler şöyledir; A vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini...

Vitamin Kaynakları Nelerdir?

Vitaminlerin doğal besin kaynakları süt, süt ürünleri, yumurta, et, kümes hayvanları, sebze ve meyvelerdir. Önerilen diyet ödeneklerine göre bu doğal vitamin kaynaklarını tüketmek çok önemlidir. Vitaminlerin yararları çok fazladır. Vitaminler hayatı sürdürmek için faydalı hayati organik maddelerdir. Dünya Sağlık Örgütü, DSO çeşitli şekillerde vitamin eksikliğinin bebeklerde, çocuklarda ve erişkinlerde mortalite ve morbidite oranında artışa neden olduğunu belirtiyor. Ölüm oranındaki bu artış, bir bireyin genel sağlık düzeyi için gerekli olan çocuk vitaminleri ve diğer vitaminlere olan talebi artırmıştır. Vitaminler doğal gıdalar yoluyla tüketilmiyorsa, beslenme boşluğu vitamin takviyeleri veya çoklu vitaminlerle doldurulmalıdır. Optimum vitamin seviyesine ulaşılamazsa genellikle vitamin eksikliği ortaya çıkar. Vitamin eksikliğinin en yaygın semptomları şöyle olabilir: Mide bulantısı, yorgunluk, kusma, büyümede bozulma, zihinsel dengesizlik, zayıf kaslar ve düşük enerji seviyeleri...

Vitamin takviyeleri nelerden oluşur? İşte vitamin takviyeleri doğal vitamin kaynakları olan sebze ve meyveler, sentetik vitaminler, organik vitaminlerden oluşabilirler. Bütün bu tür vitaminler, yanlış beslenme alışkanlıklarının, aşırı pişmiş gıdaların ve besleyici olmayan, işlenmiş gıdaların yetersizliklerini dengeleme yeteneğine sahiptir. Bu takviyeleri tabletler, sıvı vitaminler, glutensiz vitaminler, jel vitaminleri ve vitamin enjeksiyonları gibi çeşitli formlarda piyasada bulunmaktadır. Kısacası, beslenme, vitaminler, sağlık, beslenme ve sağlık arasındaki köklü ve uzun süreli bir ilişki vardır. Bütün bu faktörler birbirine bağlıdır ve ortak bir hedefi vardır :Sağlıklı Büyümek. Vitaminler yıllar geçtikçe, mevcudiyeti ve işlevselliği temelinde birkaç alt gruba ayrılmıştır:

A vitamini Ne İşe Yarar


A vitamini Özellikle göz retinası için gereklidir ve hem düşük ışık hem de renk görüşü için kesinlikle gereklidir. Aynı zamanda, epitelyal ve diğer hücreler için bir büyüme faktörü olarak işlev gören retinoik asitin oksitlenmiş bir formu olarak işlev görürken tamamen farklı bir amaca hizmet eder. Vitamin A ayrıca Gen transkripsiyon, Kemik metabolizması, Antioksidan aktivite ve Cilt sağlığı gibi bedensel işlevlerde diğer önemli rolleri oynar.

A vitamini eksikliği, kısmen veya tamamen gece körlüğüne neden olan düşük ışık durumlarını algılamaktan sorumlu olan göz pigmenti olan rhodopsin üretimini inhibe etmek gibi çeşitli belirtilere ve semptomlara sahiptir; A vitamini, yağda çözünür ve aşırı miktarda alınırsa mide bulantısı, sarılık, sinirlilik, anoreksi, kusma, bulanık görme, baş ağrısı, saç dökülmesi, kas ve karın ağrısı ve zayıflık, uyku hali ve zihinsel durum değişikliklerine neden olabilen A vitamini toksisitesine neden olur.

A Vitamini genellikle sığır etinde tavuk etinde hindi ve balıkta; karaciğerde ve çeşitli gıdalarda bulunur. Aynı zamanda tatlı patates, ıspanak, brokoli, havuç ve bezelye A vitamin deposudur.

B vitamini Ne İşe Yarar 


Bu tür vitaminler, hücre metabolizması için gerekli suda çözünen vitaminlerdir. Başlangıçta tek bir vitamin olduğu düşünülen çalışmaların aksine son yıllarda B vitamininin de farklılaştığını ortaya koydu. Buna göre B vitamini B1 vitamini B2 Vitamini B6 B12 vitamini gibi vitaminlere ayrılıyor.

B vitamini eksiklikleri, bebeklerdeki beriberi, ariboflavinoz, pellagra, akne, parestezi, mikrositer anemihastalıklarına yol açabilir. Hatta B vitamin eksikliği büyümeyi yavaşlatır.
B vitamini aşırı alınırsa ne olur? B vitamini aşırı dozunun en yaygın semptomlarından bazıları bulantı ve kusma ve karaciğer toksisitesi semptomlarıdır.

B vitamini karaciğer ve diğer benzer et ürünlerinde işlenmemiş gıdalarda hindi etinde ve ton balığında bolca bulunmaktadır. Ayrıca B vitamini tahıl, patates, muz, mercimek, biber, fasulye ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. B vitamini ayrıca karbonhidrat, nişasta ve proteinlerin enerji kazanmasına ve kazandırmasına yardımcı olurlar.

Yorum ekle