İsilik nedir, nasıl geçer?

Genellikle yaz aylarında görülen isilik, ter bezelerinin tıkanması sonucunda ortaya çıkar.Belirtileri vücuttaki küçük kabarcıklar şeklindedir ve gözeneklerin tıkanması reaksiyonu şeklinde deri döküntüleri meydana gelir. Genel olarak küçük yaşta rastlanan isilik, iki çeşitte meydana gelir. Bunlardan birisi de küçük su baloncukları şeklindedir.

Diğer bir çeşit ise, deride kırmızı bir yığılım şeklinde çıkar ve ciddi kaşıntılara neden olur. Yeni doğmuş bebekler de yüksek oranda görülür.  Tenleri açık ve sarısın olan bebekler, isilik hastalığın risk grubu içerisindedir.

İsilik Vücudun Neresinde Çıkar

İsilik; kollarda, göbekte ve göğüs bölgesinde, iç çamaşırın lastik olan bölgelerinde görülmektedir. Alın, göz kapağı, burun, diz kapağı arkası gibi bölgelerde de sıkça görülebilmektedir. Bebeklerde ise isilik genelde popo kısmında görülür. Bir kaç güne iyileşme gösterir ama tekrarlanma riski vardır.

İsilik Neden Olur

Özellikle yaz aylarında vücudumuzdaki ter gözenekleri tıkanır ve ter derinin dışına nüfus edemez. Bu durumda isilik hastalığı meydana gelir. Bebeklere yazın haddinden fazla sıkı ve kalın kıyafetler giydirmek, oda ortamının nem düzeyinin yüksek olması ve temizlik sırasında kullanılan sabun ve diğer temizlik ürünlerin yeterince kurulama işlemi yapılmadığı durumlarda kalıntılar isiliğe neden olur. Bebeklerin sık sık altının değiştirilmediği ve adi alt bezlerinin kullanıldığı durumlarda isiliğe neden olabilmektedir. İsilik özellikle çok fazla terleyen insanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Pamuksu kumaşlar dışında giyilen kıyafetler isiliğe neden olur. Üzerine havasız ve sıcak ortamlar bu hastalığın meydana gelme riskini artırır. 

İsilik genel bağlamda bakıldığında tehlikeli bir vaka değildir. İsilik durumunda meydana gelen baloncukların kaşınması sonucu kabuk bağlayan doku enfeksiyon kapabilir. Bulaşıcı değildir. Tedavisi yapılmazsa deri hastalıklarının tetiklenme durumu da dikkate alınmalıdır. 

Yaz aylarında bebekleri dar olacak şekilde giydirmemek ve teri emecek pamuklu giysilerin giydirilmesine özen gösterilmelidir. Sık sık gerek bebeklerde gerek yetişkinlerde olsun duş alınmalı ve aldırılmalıdır. Nemlendirici kremler sürülmeli ama abartılmamalıdır. 

İsilik nasıl geçer

İsilik tıbbi bir müdahale gerektiren bir hastalık değildir. Genel olarak isilik bir kaç güne geçer. İsiliği daha hızlı bir şekilde tedavi etmek için ise serinletici losyonlar ve kremler sürülebilir. Tabii ki de bunları hekim kontrolünde yapmak daha sağlıklıdır ama dediğimiz gibi isilik tıbbi bir müdahale gerektirmediği için kendiniz de yapmanız da bir sakınca görmüyoruz. İsiliğin tedavi süresini hızlandıran bir diğer yöntem ise temiz deniz suyudur. Yalnız bebeklerde dikkat edilmesi geren bir husus vardır ki o da aşılarının tam olarak yapılmasıdır ki deniz suyundan başka hastalıklara sebebiyet vermeyelim..
Yorum ekle