Sinüzit nasil geçer?

Sinüs dediğimiz yapılar burunun çevresinde ve kaş üzerinde bulunan kafa kemikleri içindeki hava dolu boşluklardır. Bunlar başın hafifletilmesini ve insana ait sesin özellik kazanmasını, sesin tınısını veren önemli bir organdır. Teneffüs ettiğimiz havayı nemlendirir, ısıtırlar. Sinüslerin açılma ağızları da hep burundadır.

Burun bölgesindeki nezle, gribal enfeksiyonlar da sinüsler etkilenerek sinüzit dediğimiz sinüslerin iltihabı oluşur. Fakat sinüzite bağlı baş ağrısının özellikleri vardır.

Bunlar;

Sinüzitiniz varsa ve başınız ağrıyorsa mutlaka burunda bir problem vardır. Nedir burun tıkanır. Burun tıkanmadan sinüzit ağrısı olmaz. Sinüzit ağrısında özellikle öğleden sonra başınızı öne eğdiğiniz de burun tıkanıklığıyla beraber ciddi baş ağrınız oluyorsa veya genzinize akıntı oluyorsa, ağız kokunuz varsa ve yüzde kaş üzerinde ağrılar varsa bu durumda sinüzitten şüphelenebilirsiniz.

Sinüzitin tedavisi çoğunlukla ilaç ve medikal tedavidir. Cerrahi tedavi çok çok nadiren gereklidir. Sinüzite yakalanmak için burun hijyeninin çok iyi olması gerekiyor. Sonra kendinizi soğuktan koruyacaksınız. Özellikle duştan sonra saçları kurutmadan dışarı çıkan bir birey soğuk havaya maruz kaldığında burun tıkanıklığı görülür. Bunun peşinden de sinüzite yakalanma kaçınılmazdır.

Sinüzit tedavisiz bir hastalık değildir. Sinüzitten şüphelendiğiniz durumlarda mutlaka bir kulak burun boğaz hekimine gidip baş ağrısının sebebinin sinüzit olup olmadığını ayırt etmeniz gerekmektedir. Sinüzitten de korkmayın ama sinüzit olmadığınız zaman tedavi edilmezse de uzun süre geniz akıntısı yaparak akciğer problemlerine yol açabilir.

Yorum ekle